Příroda je bohatá na bylinky, které dokážou obnovit pružnost pokožky a učinit obličej mladistvějším. Následující bylinné přípravky mají výrazné vlastnosti proti stárnutí:
- aloe – hydratuje, podporuje regeneraci buněk;
- měsíček (měsíček lékařský) – působí antibakteriálně, zklidňuje, vyhlazuje vrásky, poskytuje hydrataci;
- levandule – zmírňuje podráždění, obnovuje zdravou pleť;
- podběl – vyrovnává vrásky a dodává pokožce sametový pocit;
- kopřiva – obnovuje elasticitu, urychluje látkovou výměnu ve vrstvách pokožky;
- petržel – vyživuje, hydratuje, bojuje proti vráskám a rozjasňuje pleť;
- máta peprná – má tonizující a osvěžující účinek;
- pampeliška – zesvětluje pigmentovaná místa;
- heřmánek – podporuje regeneraci buněk, inhibuje proces stárnutí, zabraňuje vzniku vrásek souvisejících s věkem a obličeje;
- rozmarýn – napíná a vyhlazuje pokožku;
- přeslička rolní – zabraňuje ochabování, pomáhá vyrovnat se s problémy s mastnou pletí;
- tymián (tymián) – hydratuje pokožku náchylnou k vysušování, působí proti tvorbě vrásek;
- Salvia officinalis – má výrazný liftingový účinek;
- Jeřabiny – mají slabé antioxidační vlastnosti, čistí póry a vyhlazují pokožku.
V závislosti na složení, kvalitách a vlastnostech léčivé rostliny může být použita ve formě nálevu, roztoku na obklad nebo jako součást kosmetických masek. Kosmetický led vyrobený z bylinného odvaru účinně bojuje proti vráskám.
Byliny, které poskytují péči
Pro kosmetické procedury se rostlinné suroviny vybírají s ohledem na typ pleti a její potřeby:
- Pro mastnou pleť odborníci doporučují používat pelyněk, třezalku, lopuch, kopřivu, šalvěj, podběl, kontryhel a provázek.
- Suché pokožce prospěje použití kopru (rostlin a semen), petržele, pampelišky, řebříčku, tymiánu, jeřabin, rozmarýnu, meduňky nebo máty, levandule, měsíčku (měsíčku), heřmánku, růžových lístků a chmelových šišek.
- Problémová pleť vyžaduje speciální péči. Můžete si ji zajistit pomocí vlaštovičníku, aloe, verbeny (holubice), měsíčku, slaměnky, máty peprné a přesličky.
Tyto rostliny se používají jak jednotlivě, tak jako součást vícesložkových produktů. Hodí se k ostatním složkám, ale vyžadují dodržování proporcí a pravidel použití.
Existují různé způsoby, jak používat rostlinné materiály v domácí kosmetologii. Dá se použít čerstvý i sušený.
Omlazení problematické pleti
Maska je připravena na bázi farmaceutického heřmánku. Barva heřmánku je jednou z nejoblíbenějších drog v bylinné medicíně. Jemně pečuje o pokožku obličeje, vyhlazuje vrásky, dodává potřebnou výživu a hydrataci. Protizánětlivé vlastnosti heřmánku budou užitečné pro péči o problémovou pokožku.
K přípravě masky budete potřebovat: dezertní lžičku kefíru nebo kyselého mléka, stejné množství heřmánku, jedno slepičí vejce.
Všechny ingredience vyšlehejte dohromady v mixéru. Hotovou masku naneste na pleť po dobu dvaceti minut.
Tento produkt se doporučuje používat nejen na obličej, ale také na krk.
Vyhlazení vrásek pod očima a vrány
Maska ze směsi suchých drcených bylinek: máta, jitrocel, heřmánek pomůže vyhladit vrásky v koutcích očí a na spodním víčku.
Dezertní lžíce každé složky se spojí v jedné nádobě a nalije se sklenicí (200 ml) vroucí vody. Poté se produkt vaří 10-15 minut na mírném ohni. Tekutina se slije a odstaví, k bylinkám se přidá lžička škrobu a dobře se promíchá.
Doba působení masky je 20 minut. Po uplynutí této doby omyjte obličej vývarem nebo vodou.
Obnova stárnoucí a stárnoucí pleti
Obnovit elasticitu zralé pleti a vyhladit jemné vrásky je možné systematickým používáním přípravku z listů šalvěje, květů heřmánku, třezalky a lipového květu. Suroviny se odebírají suché ve stejných částech, například čajová lžička nebo dezertní lžička.
Pomocí mlýnku na kávu nebo mixéru rozdrťte bylinky na mouku, přidejte vroucí vodu a promíchejte. Poté přidejte lžíci zakysané smetany nebo těžké domácí smetany, lžičku jakéhokoli rostlinného oleje.
Aplikujte produkt na obličej po dobu 20 minut.
Zesvětlení zralé pleti
Jak stárnou, mnoho žen trpí výskytem stařeckých skvrn. Na tuto kosmetickou vadu dobře funguje maska z kopřivy.
Připravuje se ze lžíce nasekané suché kopřivy, půl lžíce citronové šťávy a lžíce smetany.
Kopřivy se smíchají se šťávou, poté se přidá šťáva. Ingredience je třeba dobře promíchat a nechat 15 minut louhovat. Poté se produkt nanáší na obličej v několika vrstvách pomocí kosmetického štětce. Doba působení masky není delší než 15 minut.
Takové postupy lze provádět na podrážděné pokožce, která je náchylná k častému vysychání.
Bylinná pečující maska
Maska ze sušené máty, heřmánku a jitrocele dobře pečuje o pleť. Suroviny se smíchají ve stejných částech, rozdrtí, nalijí vodou a vaří 10 minut na mírném ohni. Vývar se přefiltruje a čajové lístky se vyhodí. Do vývaru přidejte trochu bramborového škrobu. Uchovávejte produkt po dobu 20 minut.
Prostředky proti vráskám z měsíčku lékařského
Květy měsíčku se často používají v receptech alternativní medicíny a kosmetologie. Lžíci květů měsíčku zalijte sklenicí (200 ml) vroucí vody a nechte alespoň půl hodiny odstát.
Vícevrstvá gázová ubrousek se navlhčí ve vývaru, lehce se vyždímá a nanese na obličej. Uchovávejte obklad, dokud nebude ubrousek téměř suchý. Po odstranění masky je třeba obličej opláchnout teplou vodou.
Jehličí, březové listí a heřmánek
V mixéru rozemelte lžičku květů heřmánku, lžičku jehličí, lžíci čerstvých březových listů, přidejte malé množství převařené vody a rozmixujte na pastu. Kuřecí žloutek rozetřete se lžící domácího tvarohu a spojte s bylinkovou kaší.
Směs důkladně promíchejte a rozetřete na obličej. Nechte působit 25 minut, poté opláchněte vodou.
Bylinky pro suchou pokožku
Lžičku čerstvých okvětních lístků růže, stejné množství čerstvých lístků máty, květů heřmánku a čerstvé kopřivy zalijte půl sklenicí (100 ml) vroucí vody. Vařte pět minut. Když vývar trochu vychladne, přecedíme. Sedlinu rozemelte, smíchejte s lžičkou domácího tvarohu a malým množstvím mléka (pro konzistenci). Výsledkem by měla být krémová hmota. Nanáší se na obličej a po 20 minutách se smyje teplou vodou.
Omlazovač na bázi jitrocele
Tuto masku je lepší udělat po koupeli nebo sauně, kdy je obličej dobře napařený a póry otevřené. Maska obsahuje ovesné vločky, které příznivě působí na zralou a unavenou pleť.
Dvě lžíce mouky, mleté z ovesných vloček, dvě lžíce olivového oleje, lžíce drcených listů jitrocele smícháme a rozemeleme do kašovitého stavu. Udržujte masku na pokožce až půl hodiny. Používá se nejen na obličej, ale také v oblasti krku a dekoltu.
Heřmánkový krém
Fyto-lotion se připravuje z květů heřmánku. Lžíce suroviny se nalije do sklenice dobrého suchého bílého vína. Dva týdny louhujte na místě chráněném před slunečním zářením.
Otřete pokožku dvakrát denně samostatně připraveným lotionem, poté musíte použít výživný krém.
Lipové mléko
Nálev připravený podle tohoto receptu neobsahuje alkohol. Používá se, když se objeví první změny související s věkem.
Připravte přípravek ze dvou polévkových lžic lipového květu a 250 ml vroucí vody. Lípa se naplní vodou a nechá se půl hodiny. Poté filtrujte. Používejte pleťovou vodu dvakrát denně.
Kosmetický led se připravuje zmrazením vychlazeného bylinného nálevu. Slouží jako vynikající prostředek k prevenci prvních příznaků stárnutí. Při pravidelném používání led pomáhá udržet pokožku dlouho svěží.
Parní lázně
Tento postup pomáhá čistit obličej, proto se provádí před aplikací masky.
Pára, která stoupá nad bylinným odvarem, otevírá a čistí póry a éterické oleje extrahované z léčivých bylin vyživují pokožku a poskytují její ochranu.
Parní lázně navíc slouží jako aromaterapie, pomáhají překonávat stres a zmírňují únavu.
Léčivé byliny jsou oblíbeným lidovým prostředkem, který pomáhá vyrovnat se s mnoha problémy, včetně kosmetických. Pomocí bylinných surovin můžete pleť výrazně omladit a zlepšit její vzhled. Veškerá bylinná kosmetika je navíc cenově dostupná a snadno se používá.
Bylinky pro omlazení pokožky obličeje a vrásek kolem očí - recepty vytvořené přírodou!
Podle statistik dosahuje počet škodlivých chemických prvků z kosmetiky, kterou ženy denně používají, 168. Snižují imunitu a oslabují endokrinní systém těla. Na tuto situaci však existuje řešení – bylinky na omlazení pokožky obličeje. Pokud se budete řídit doporučeními pro sběr, skladování a přípravu bylinné kosmetiky, lze toto množství výrazně snížit a zároveň hojit a omlazovat epidermis a tělo jako celek.
Léčivý účinek bylin
Bylinná kosmetika obsahuje většinu minerálů, organických kyselin a dalších prvků nezbytných pro plné fungování epiteliálních tkání.
Kosmetologové rozdělili bylinky do skupin s ohledem na typ a problémy pleti. Tradiční medicína zná přes 2 tisíce druhů léčivých rostlin, v domácí léčivé kosmetice se používá 20 názvů, mezi nimi:
- kopřiva, jitrocel, máta jsou vhodnější pro mastnou pleť;
- tymián, oregano, měsíček nejlépe používají ženy se suchým typem povrchu;
- petržel, pampeliška, celandine mají bělící vlastnosti;
- Dubová kůra, heřmánek, měsíček nebo provázek pomohou uklidnit a zmírnit zánět;
- rozmarýn a šalvěj vás zbaví vrásek kolem očí, úst a záhybů na čele;
- lípa, třezalka pomáhá zúžit póry, tonizuje epidermis, odstraňuje mastný lesk;
- Recenze řasy na omlazení obličeje - mořská tráva - chválí její jedinečný účinek na pokožku.
Výhody léčivé kosmetiky
Příspěvek rostlin k omlazení pokožky je obrovský. K tomu přispívá mnoho faktorů:
- přírodní komponenty šetrné k životnímu prostředí;
- hluboký účinek masek, odvarů;
- bohatství a rozmanitost rostlin vám umožňuje vybrat ten správný recept pro jakýkoli typ;
- zpomalit stárnutí, intenzivně hydratovat, dodat pružnost, zdravou barvu, beze strachu o zdraví těla, vyhnout se podráždění a zánětu;
- léčivé byliny jsou absorbovány buňkami 100%, na rozdíl od kosmetiky s chemickými složkami.
Kdy použít a kontraindikace
Byliny lze použít k boji proti nedostatkům:
- zánět, akné;
- více věkových skvrn;
- tvorba nových vrásek;
- nadměrná suchost, odlupování kůže
- alergické reakce, svědění, zarudnutí;
- otok, modrost v oblasti očí;
- mastný lesk, matná barva epidermis.
Používání bylinné kosmetiky má několik kontraindikací:
- individuální alergie na produkt;
- onemocnění spojená s oběhovým systémem, onkologie;
- pooperační stav (přítomnost čerstvých ran).
Recepty, které vrátí mládí a krásu vaší tváři
Tonikum na bázi lipového květu pomůže vyčistit a doplnit vodní rovnováhu buněk. Potřebujete 2 polévkové lžíce. Květy zalijte 250 ml vroucí vody, nádobu zakryjte a po půl hodině sceďte. Otřete pleť ráno a večer.
Používejte 1 lžičku výhradně na čištění mastné pleti. komplex bylin (květy měsíčku, chrpa, fialka) a 1 polévková lžíce. heřmánek, který zalijeme vroucí vodou (0, 5 l). Druhý den odvarem otřete problémová místa. Přípravek odstraní nečistoty a osvěží pokožku.
Maska vyrobená ze šťávy z aloe a ovesných vloček pomůže zbavit se vrásek kolem očí. Ingredience smíchejte v poměru 2: 1 a směs nanášejte v tenké vrstvě po dobu 10 minut. Odstraňte zbytky vatovým tamponem.
Další osvědčená verze masky pro omlazení se připravuje z pasty z kopřivových listů, třezalky, černého rybízu, jeřabin, zalité vroucí vodou v množství 2-3 polévkové lžíce. sběr na 0, 5 litru kapaliny. Nechte produkt asi 3 hodiny, rozdrťte jej do homogenní konzistence (pokud je to možné) a poté naneste směs na očištěnou pokožku. Po půl hodině zbytky smyjte.
Maska z máty peprné a zeleného čaje (1 polévková lžíce každé složky) pomůže obnovit zdravý lesk a pružnost epidermis. Směs chvíli podléváme vroucí vodou. Poté vodu slijte (lze použít jako tonikum nebo základ pod led) a na povrch položte samotné bylinky. Po 15 minutách vyjměte dužinu.
Pokud stále nevěříte omlazující síle bylinek, pak doporučujeme přečíst si náš článek o farmaceutických přípravcích na obličej, možná pro vás budou vhodnější metody tradiční medicíny.
Při omlazení bylinkami to musíte vědět!
- Některé bylinky jsou alergeny. Před použitím kosmetického přípravku proveďte zkušební test.
- Pro kosmetické účely používejte rostliny zakoupené v lékárně (její kvalita je zaručena) nebo nasbírané v prověřených, ekologicky šetrných oblastech.
- Prostudujte vlastnosti a vlastnosti každé součásti, měly by být zaměřeny na řešení problému podle typu povrchu.
- Odvary připravujte na max. 3 dny užívání, kašovité směsi skladujte nejdéle 2 dny.
- Chcete-li dosáhnout většího účinku, nezapomeňte do své každodenní stravy zařadit potraviny proti stárnutí, provádět masáže a obličejovou gymnastiku.
- Mytí odvarem po energetické masáži obličeje pomáhá rychle nasytit buňky živinami a aktivuje procesy včetně tvorby kolagenových a elastinových vláken.
- Kosmetický bylinný led účinně hydratuje a vyživuje epiteliální buňky. Více o receptech na výrobu ledových zázraků najdete zde.
Bylinné recepty proti vráskám
Vrásky a další kožní poruchy vznikají jako důsledek vlivu mnoha faktorů včetně psychických – stres, úzkost, deprese.
Důležitý je také ekologický problém – špinavá atmosféra megaměst, klimatické změny, náhlé změny vlhkosti a teploty vzduchu.
Často pleť předčasně stárne kvůli nesprávně zvolené nebo nekvalitní dekorativní kosmetice nebo příliš aktivní mimice.
Obecně existuje mnoho důvodů, ale výsledek je zřejmý a takové nedostatky lze a měly by být řešeny doma.
Bylinné extrakty jsou velmi široce používány v kosmetice. A ve své čisté podobě jsou ještě užitečnější.
Bylinky poskytují tu nejlepší péči o krásu, mládí a zdraví pokožky a my je rádi využijeme.
Bylinky na obličej proti vráskám - výhody
Existuje velké množství bylinek, které pomáhají obnovit kožní turgor a dělají ji mladší. Chcete-li však dosáhnout požadovaného omlazujícího účinku, doporučujeme používat následující léčivé rostliny:
- Aloe – hydratuje a omlazuje pokožku
- Měsíček lékařský - hydratuje, dezinfikuje, zklidňuje a vyhlazuje vrásky
- Kopřiva – pomáhá urychlit metabolické procesy v tkáních a obnovuje elasticitu pokožky
- Levandule - osvěžuje, zklidňuje a obnovuje barvu pleti
- Podběl – vyhlazuje, hydratuje a dělá pokožku sametovou na dotek
- Petržel – vyhlazuje vrásky, hydratuje, vyživuje a bělí pokožku, díky čemuž je mladá a fit
- Máta - osvěžuje a tonizuje stárnoucí pleť
- Pampeliška – pomáhá zbavit se pigmentací
- Rozmarýn - má vyhlazující vlastnosti, dobře napíná a omlazuje pokožku
- Heřmánek - obnovuje pokožku, zastavuje její vadnutí, zabraňuje tvorbě vrásek
- Jeřabina – čistí pleť, vyhlazuje vrásky a působí jako lehký antioxidant
- Tymián - účinně hydratuje suchou pokožku, čímž zabraňuje tvorbě vrásek
- Šalvěj – používá se jako přírodní liftingový prostředek
- Přeslička rolní - odstraňuje ochablou pokožku, pomáhá s mastnou a problematickou pokožkou obličeje
Výše jsme popsali malý počet bylin, které lze použít v domácí kosmetologii k boji proti stárnutí pleti. Podle vlastností bylinky lze použít ve formě masky, nálevu nebo obkladů. Tření obličeje kosmetickým ledem na bázi bylinného odvaru pomáhá dokonale odstranit vrásky.
Recepty na masky proti vráskám
Vrásky můžete odstranit pomocí pleťových masek vyrobených z léčivých bylin. Používejte bylinky čerstvé i sušené.
Maska proti vráskám pod očima
Vrásky pod očima pomůže odstranit bylinná maska ze sušeného jitrocele, máty a květů heřmánku. Bylinky po 1 lžíci nasekejte a smíchejte, zalijte je sklenicí vroucí vody a vařte na mírném ohni 10–15 minut. Poté vodu sceďte, do bylinkové dužiny přidejte 1 lžičku bramborového škrobu a dobře promíchejte. Před aplikací masky na obličej ji nejprve namažte výživným krémem. Nechte působit 20 minut, poté opláchněte vodou pokojové teploty.
Maska pro blednoucí a stárnoucí pleť
Maska z listů šalvěje, třezalky, heřmánku a lípy pomáhá odstranit vrásky z blednoucí a stárnoucí pleti. Suché ingredience odměřujte ve stejném poměru – jednu čajovou lžičku najednou. Důkladně je rozemelte na mouku pomocí mlýnku na kávu. Zalijte vroucí vodou. Poté přidejte lžíci zakysané smetany a lžičku rostlinného oleje. Naneste masku a po 20 minutách opláchněte vodou při pokojové teplotě.
Máta, jitrocel, heřmánek
Skvěle pomáhá maska ze sušených bylinek máty, jitrocele a květů heřmánku. Musí být smíchány ve stejných částech, rozdrceny a vařeny po dobu deseti minut na mírném ohni. Poté vše sceďte a do vody přidejte bramborový škrob. Před aplikací této masky na obličej je třeba ji namazat výživným krémem. Nechte masku dvacet minut působit.
Maska z měsíčku
Vrásky na obličeji odstraníte pomocí měsíčku lékařského: 1 polévkovou lžíci této bylinky zalijte 1 sklenicí vroucí vody a nechte 30 minut louhovat. Do vzniklého nálevu namočte gázový tampon a přiložte na obličej. Když ubrousek začne schnout, vyjměte ho a omyjte teplou vodou.
Další lidový recept na výživnou a vyhlazující masku pro stárnoucí pleť
Jemně nasekejte a vmíchejte lžičku květů heřmánku lékařského, lžíci čerstvých březových listů, lžičku jehličí. Rozdrcenou hmotu zalijte převařenou vodou, aby vznikla pasta. Přidáme jeden žloutek a lžíci tvarohu. Rozmačkejte všechny ingredience a naneste na pokožku obličeje po dobu 25 minut. Opláchněte teplou vodou.
Maska pro péči o suchou pleť
Vezměte 1 čajovou lžičku čerstvých okvětních lístků růží, čerstvých lístků máty, sušených květů heřmánku a čerstvých listů kopřivy. Vše zalijte půl sklenicí vroucí vody, povařte 5 minut a sceďte.
Bylinkovou kaši smíchejte s 1 lžičkou tvarohu a přidejte trochu teplého mléka, abyste získali hmotu podobnou hustotě jako zakysaná smetana.
Naneste na pokožku obličeje a po 20 minutách opláchněte teplou vodou.
Lidový recept na bylinkovou pleťovou vodu proti vráskám
1 polévkovou lžíci sušených květů heřmánku nasypte do 1 sklenice suchého bílého vína a nechte 2 týdny louhovat. Otřete stárnoucí pleť tímto mlékem ráno a večer, po setření naneste na obličej výživný krém.
Bylinky jsou odedávna považovány za účinný lidový prostředek proti vráskám. Je jen důležité používat tyto recepty ne příležitostně, ale neustále nebo v opakovaných kurzech, a pak vám jednoduché, ale velmi účinné recepty pomohou vyhladit změny související s věkem a hluboké vrásky se nebudou objevovat po velmi dlouhou dobu.