Laserové omlazení již není něčím vzácným a mýtickým. V dnešní době může každý vrátit léta, která prožil. Ne všichni lidé však mají spolehlivé informace o metodách omlazení laserem, v důsledku čehož chybují při výběru procedury.
Nejprve musíte pochopit typy postupů. Jsou dva z nich:
ablativ;
neablativní.
Tyto typy dopadů se zase dělí na:
pevný (plný);
zlomkové (neúplné).
Možná se na první pohled mohou zdát tyto laserové omlazovací metody podobné, ale zdaleka tomu tak není. Pouze výsledek je stejný: po správně zvolených typech ošetření pleť omládne o několik let a skutečně vypadá mnohem lépe.
Neablativní laserové ošetření pracuje s hlubokými vrstvami kůže a prohřívá je. Dopad energie laserového paprsku na fibroblasty způsobuje, že produkují kolagen a elastin zrychleným tempem. Zlepšuje se také mikrocirkulace ve vrstvách pokožky.
Tato metoda je nejúčinnější, když:
jizvy a vážné poškození kůže;
rozsáhlé vyrážky;
hyperpigmentace a nerovnoměrná pleť;
post-akné;
strie.
Neablativní léčba je založena na provozu erbiového laseru. Díky speciální vlnové délce (1550 nm) nejsou zasaženy horní vrstvy kůže, zatímco spodní vrstvy dostávají potřebnou stimulaci pro obnovu. Díky tomu je většina závad odstraněna.
Ablativní laserová léčba funguje trochu jinak. Tato metoda využívá oxid uhličitý laser s vlnovou délkou 10600 nm. Dopad se provádí nejen na spodní, ale také na horní vrstvy kůže. Ablativní metodou se vyrovná textura pokožky a dosáhne se liftingového efektu. Použitelné pro:
vrásky kolem očí, drobné obličejové vrásky;
snížený tón pleti;
poruchy pigmentace.
Stojí za zmínku, že rehabilitační období po tomto postupu bude o něco delší, protože jsou vystaveny větší objemy kůže než u neablativní metody.
Navzdory rozdílům je podstata obou metod stejná. Pomocí energie laserového paprsku se voda v dermis zahřívá a doslova odpařuje. Zároveň je spuštěna syntéza kolagenu a elastinu nezbytná pro omlazení.
Frakční a kontinuální laserová expozice
I když poskytují přibližně stejné výsledky, tyto dvě metody mají významné rozdíly.
Při kontinuálním laserovém ošetření působí laser na kůži v jednom velkém místě. Vzhledem k příliš vysokému riziku zjizvení a dlouhé době rekonvalescence se však dnes tento typ laserového ošetření prakticky nikde nepoužívá.
V jiném případě je laser rozdělen do mnoha malých paprsků, které tvoří mřížku. Laser, který působí pouze na 20 % plochy pokožky, tak dosahuje 100% omlazovacího účinku. Tato metoda je modernější a bezpečnější, jejím použitím se znatelně zkracuje doba rehabilitace.
Laserová fotorejuvenace
Tato omlazovací technika, stejně jako ta neablativní, pracuje s hlubokými vrstvami pokožky. Ale v žádném případě nejsou stejné nebo zaměnitelné.
Nejjemnější laserové paprsky téměř úplně „ignorují" dermis, ale výborně působí na nervová zakončení v kůži, která dávají tělu signál k obnově buněk. Jemné vrásky zmizí, tón pleti se obnoví.
Při laserové fotorejuvenaci se používají přístroje jako KTP (vlnová délka 532 nm) a ND: Yag (vlnová délka 1064 nm). Díky těmto parametrům je laserové záření dokonale absorbováno molekulami hemoglobinu a melaninu, které jsou zodpovědné za pigmentaci kůže. Molekuly vody se přitom prakticky nezahřívají. Z těchto důvodů je laserová fotorejuvenace mimořádně účinným nástrojem při korekci barvy pleti a potírání cévních sítí na ní.
Tato technika nevyžaduje dlouhou rehabilitační dobu a anestezii.
Konečně
Každá laserová metoda omlazení pleti má své jedinečné vlastnosti, které výrazně ovlivňují konečný výsledek. Je nutné pečlivě vybrat techniku, aby omlazení bylo nejen snadné a efektivní, ale také bezpečný proces.
Stojí za to vědět, že někteří kosmetologové nesdělují klientovi všechny vlastnosti tohoto postupu a vybírají zařízení pro laserové ošetření na principu „co je k dispozici". Abyste tomu zabránili, měli byste kontaktovat zkušené odborníky se zkušenostmi, kteří se po celou dobu práce pozitivně osvědčili.