Stárnoucí pleť potřebuje nejen každodenní péči, ale také speciální procedury pro omlazení. Pomohou vyhladit vrásky, napnou ovál, dodají pleti příjemný odstín, hebkost a pružnost. Není nutné chodit do salonu - stav obličeje můžete zlepšit doma.
Problémy se stárnutím pleti: s čím se musíte vypořádat
Kosmetologové jsou si jisti, že stárnutí pokožky začíná ve věku 25 let. Počáteční známky nejsou příliš nápadné. Pokožka postupně ztrácí elasticitu, ztrácí schopnost zadržovat vlhkost, po celonočním spánku se pokožka nestihne zotavit. Každým rokem je vyžadováno stále více silné kosmetiky, je potřeba salonních procedur. Ve věku 40 let se problém stává zřejmým, je stále obtížnější skrýt vady pomocí make-upu. Mezi hlavní příznaky stárnutí patří:
- změna hustoty epidermis;
- zvýšená suchost kůže, znatelné olupování;
- rozšířené póry a nerovnoměrný reliéf;
- nerovnoměrná pigmentace;
- zemitá pleť;
- otok, zvláště patrný pod očima;
- "plovoucí" ovál obličeje;
- drobné vrásky, náchylné k prohlubování.
S věkem se typ pleti může měnit. Ženy, které mají v mládí normální pleť, si začínají stěžovat na zvýšenou suchost. Mastná pokožka trpí dehydratací a podrážděním, reaguje na změny počasí a novou kosmetiku.
Ne vždy je rychlé zhoršení vzhledu pleti spojeno s věkem. Vzhled je negativně ovlivněn:
- podvýživa;
- kouření a alkohol;
- nedostatek čerstvého vzduchu;
- nedostatečný spánek;
- příliš agresivní čištění;
- nevhodná kosmetika;
- hormonální poruchy.
Než začnete domácí procedury proti stárnutí, musíte co nejvíce eliminovat negativní faktory. Je důležité zvýšit množství tekutin, které pijete, a sledovat výživu. Nabídka obsahuje co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, kysané mléčné výrobky, přírodní vlákninu. Je vhodné zcela opustit cigarety a výrazně omezit množství alkoholu, dostatečně spát a více chodit.
Omlazení doma: nezbytné procedury
Zkušený kosmetolog může vyvinout individuální program proti stárnutí a vybrat správnou kosmetiku. Váš denní rituál by měl zahrnovat:
- Jemné čištění velmi jemnými přípravky obohacenými o přírodní oleje, mořský kolagen, hedvábné proteiny a vitamíny. Vodu z kohoutku je lepší nahradit převařenou, filtrovanou nebo pramenitou vodou.
- Vícestupňové zvlhčování. Jediný univerzální krém nebude schopen udržet hydrolipidovou rovnováhu na optimální úrovni. Obličej se doporučuje nejprve hydratovat pleťovou vodou obohacenou o bylinné výtažky a kyselinu hyaluronovou, poté nanést tekutou emulzi a výživný krém. Vysoce kvalitní kosmetika se rychle vstřebává, aniž by způsobovala nepohodlí. Vícestupňová aplikace umožňuje udržet vlhkost v pokožce, zabraňuje olupování a vysoušení.
- Vyvážená strava. Doporučuje se nejprve nanést sérum na obličej a teprve poté pleť promazat krémem. Hluboce obnovující produkty se používají v 20-30denních cyklech. Například po absolvování kurzu s retinolem si můžete dát krátkou pauzu a začít používat přípravky s kyselinou hyaluronovou nebo vitamínem C.
Vynikající prostředek proti stárnutí - masky s kolagenem, retinolem a kyselinou hyaluronovou.
Pokožka čas od času potřebuje aktivnější ošetření. Hluboké čištění je nezbytné pro zlepšení pleti. Místo agresivních peelingů se používají jemné gomáže. Krémové produkty se aplikují na obličej, počkejte několik minut a hmotu válejte prsty. Zároveň jsou z povrchu pokožky odstraněny zrohovatělé šupiny, mazové zátky, zbytky kosmetiky a další nečistoty. Po takovém zákroku se obličej rozjasní, jemné vrásky se vyhladí, objeví se ruměnec. Čištění můžete opakovat 1-2x týdně.
K odličování se nepoužívají agresivní gely, ale nasycené hydrofilní oleje, které pleť hloubkově čistí a nevysušují.
Zralá pleť je dobře ovlivněna povrchovým peelingem. Doma můžete používat přípravky s přídavkem ovocných kyselin. Jemně odlupují odumřelé buňky, osvěžují obličej a zlepšují pronikání živin. Pro velmi suchou a tenkou pokožku jsou vhodné mírnější glykolové peelingy. Doporučuje se používat přípravky z profesionálních řad, jsou účinnější. Přesný průběh závisí na stavu člověka. Kyselé peelingy by se neměly používat na jaře a v létě, aktivní sluneční záření přispívá ke vzniku stařeckých skvrn.
Správně zvolený liftingový krém zpevní ovál obličeje a zabrání ptóze související s věkem.
Tradiční metody boje proti stárnutí pleti
Pro omlazení pokožky se aktivně používají základní a éterické oleje. Měly by být aplikovány na důkladně vyčištěnou tvář, vyhýbejte se oblasti kolem očí. Bohaté olejové textury vytvářejí na povrchu pokožky ochranný film, pomáhají vyhlazovat vrásky a zadržovat vlhkost v pokožce. Do základního mandlového, sójového nebo broskvového oleje se přidá několik kapek éteru. Levandulový nebo jasmínový olej bojuje s hyperpigmentací a hloubkově vyživuje suchou pokožku. Růžová má mírný liftingový efekt a je vhodná pro vlastní masáž. Jalovec zužuje rozšířené póry a vyrovnává reliéf, neroli vyhlazuje jemné vrásky, uvolňuje a urychluje regeneraci buněk.
Místo průmyslových tonik můžete použít bylinné odvarky. Petržel rozjasní pleť a odstraní stařecké skvrny, heřmánek zmírní suchost a šupinatění, dubová kůra zmenší póry. Po ranním nebo večerním mytí opláchněte obličej studeným odvarem.
Základní rostlinné oleje lze použít na horké obklady a zábaly. Jsou užitečné zejména v zimě, kdy pokožka trpí suchostí.
Domácí masky pomohou utáhnout ovál obličeje, osvěžit pokožku a zlepšit její barvu. Červený jíl pomůže zpomalené pleti bez tónu. Prášek se míchá s teplým mlékem, dokud nevznikne nepříliš hustá kaše. Nanáší se na vyčištěnou pleť po dobu 10-15 minut a důkladně se smyje nejprve teplou a poté studenou vodou. Pro hloubkovou výživu a elasticitu je vhodná maska z čerstvého droždí smíchaného s mlékem, našlehaný protein ovál lehce stáhne a zmenší rozšířené póry. Vynikající hydratační, exfoliační a rozjasňující účinek má masky z čerstvých bobulí: maliny, jahody, třešně, hrozny. Procedury se dělají v kurzech, po 8-10 aplikacích si můžete dát pauzu.